Průběh spolupráce - terapie
Jak se k nám dítě dostane
-
Dítě může do terapie vstoupit prostřednictvím zákonného zástupce (zpravidla se jedná o nenásilného rodiče) nebo je rodiči terapie pro dítě doporučena (OSPOD či soudem atp.).
Práce s rodinným systémem
-
Dítě vnímáme v kontextu celého rodinného systému, nepracujeme s ním izolovaně bez spoluúčasti rodičů. Nezbytná je spoluúčast nenásilného rodiče, násilný rodič má možnost terapeutické práce v programu Viola.
-
Zákonný zástupce absolvuje nejprve individuální schůzku se sociálním pracovníkem / pracovnicí za účelem screeningu rodinné situace se zaměřením na zmapování a získání maxima relevantních informací.
-
Dalším krokem je schůzka zákonného zástupce s dětským psychologem, při níž dojde ke zformulování zakázky rodiče a získání anamnestických dat.
Práce s dítětem
-
Nejdříve proběhnou 3 – 4 individuální setkání dítěte s dětským psychologem / psycholožkou. Jejich cílem je ošetřit bezprostřední situaci a emoce dítěte a minimalizovat vznik či rozvoj psychických obtíží a vyhodnotit stav a potřeby dítěte.
-
Pokud stav a potřeby dítěte nevyžadují individuální terapii, je spolupráce s dítětem ukončena, v opačném případě v individuální spolupráci s dítětem pokračujeme. V obou případech může být nabídnuta také individuální podpora rodiči (zvládání chování dítěte, rozvoj a podpora rodičovských kompetencí apod.).