Aktuality

25. 5. 2020 - Fungujeme bez výrazných omezení

Vážené klientky a klienti

od 25. května fungujeme v neomezeném standardním provozu.

Konzultace poskytujeme v rouškách a dodržujeme důležité hygienické opatření, včetně desinfekce povrchů v konzultačních místnostech po každé schůzce. Pokud by se stalo, že si svoji roušku zapomenete, máme pro Vás k dispozici jednorázové chirurgické ústenky.

V případě, že máte jakékoliv dotazy, neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám nabídneme naše služby.

7. 2. 2020 - Spoločnosť nesmie byť mlčiacim svedkom - rozhovor pro Blog N: Zastavme násilie

Sára Činčurová a Zuzana André z Koordinačno-metodického centra pre rodovo podmienené a domáce násilie (KMC), které bylo na Slovensku zřízené Inštitútom pre výskum práce a rodiny (IVPR), dělaly rozhovor s Olegem Šukem o práci s násilím v Intervenčním centru. Rozhovor byl zveřejněn na blogu Zastavme násilie a najdete ho zde. (foto Andrea Černá)

12. 12. 2019 - Poslední IDT roku 2019 a oceňování úspěšné spolupráce

Cílem setkání bylo ohlédnutí za rokem 2019 prostřednictvím konkrétních kazuistik a postřehů.Věnovali jsme se příkladům dobré interdisciplinární spolupráce v případech pomoci obětem i původcům domácího násilí a společně jsme diskutovali nad případy, které známe z praxe.Součástí setkání bylo každoroční ocenění vybraných místních oddělení PČR. Jsme rádi za dobrou spolupráci nejen s policií a doufáme, že se v podobném duchu bude nést i další rok 2020! Pár fotek najdete zde.

13. 10. 2019 - Děti, obětí domácího násilí

S radostí oznamujeme, že Intervenční centrum CSSP rozšířilo od 1. 9. 2019 své služby o terapeutickou práci s dětmi z rodin zasažených domácím násilím. Více se dozvíte v tiskové zprávě zde, nebo nás kontaktujte a my Vám radi poskytneme všechny potřebné informace.

11. 10. 2019 - Den otevřených dveří 10.10.2019

V úterý 25.9. v Televizi Seznam Mgr. Barbora Holušová a Mgr. Oleg Šuk mluvili o mužích, kteří jsou obětí domácího násilí. Je to pro nás stále aktuální téma, které si zaslouží pozornost veřejnosti. Doufáme, že to otevře možnosti pomoci mužům, kteří by rádi ve svém životě udělali změnu. Více se dozvíte zde. Záznam je delší, Intervenční centrum má vstup v čase 1:05:00 a 1:35:00.

26. 9. 2019 - Zářijové Interdisciplinární setkání

Dnes proběhlo další z interdisciplinární setkání s různými odbornicemi a odborníky z oblasti práce s domácím násilím. Představovali jsme naši novou službu pro děti a společně jsme probírali aktuální palčivé problémy spojené s případy, které řešíme my, Policie ČR, OSPOD, přestupkové oddělení a jiní. Děkujeme za četnou účast a ochotu podílet se na řešeních, které pomáhají vytvářet bezpečné prostředí ve vztazích.

25. 9. 2019 - Den otevřených dveří 10.10.2019

10. října od 10:00 do 13:00 vás zveme na den otevřených dveří u nás v Intervenčním centru. Na setkání budete mít možnost seznámit se blíž s našimi službami a praxí. Přiblížíme vám, jak pracujeme s osobami, které jsou oběťmi domácího násilí, nebo s osobami, které se naopak domácího násilí dopouští, a také vám s radostí představíme naši novou službu zaměřenou na práci s dětmi z rodin ohrožených domácím násilím. Více informací v pozvánce zde.

30. 5. 2019 - Týraní muži se stydí. Muž nechce být oběť a ten, komu je ubližováno...

 

Zuzana Chomová mluvila v DVTV o našich zkušenostech s klienty muži. více najdete zde.

30. 5. 2019 - Květnové interdisciplinární setkání

 

Cílem setkání bylo seznámit odbornou veřejnost s tématy stigmatizace, předsudků a vyčlenění, které se pojí se životem obětí DN. Mluvili jsme o tom, jak většina i jednotlivci a různé skupiny prožívají stigmatizaci, jaké jsou mechanismy vzniku předsudků a vyčlenění, a kde jako profesionálové/profesionálky můžeme intervenovat pro efektivnější pomoc. Vše jsme se snažili ilustrovat na příkladech z praxe, které jsme mohli společně diskutovat.

8. 3. 2019 - Březnové interdisciplinární setkání

 

Cílem setkání bylo společně se zamyslet nad motivací obětí DN ke změně. Zaměřili jsme se na okolnosti, které mohou motivaci ovlivnit a také na odborné profese, se kterými přichází klient/ka do styku a které mohou zásadním způsobem posílit nebo naopak potlačit ochotu a odhodlání ke změně.

6. 12. 2018 - Poslední IDT roku: Společně za život bez násilí – dobrá praxe v roce 2018

 

Cílem setkání bylo ohlédnutí za rokem 2018 prostřednictvím konkrétních kazuistik a postřehů.
Věnovali jsme se příkladům dobré interdisciplinární spolupráce v případech pomoci obětem i původcům domácího násilí a společně jsme diskutovali nad případy, které známe z praxe.
Součástí setkání bylo každoroční ocenění vybraných policistů za profesionální spolupráci při řešení případů domácího násilí.

4. 10. 2018 - "Posuzování věrohodnosti v kontextu domácího násilí"

 

Na říjnovém interdisciplinární setkání přijali pozvání odborníci z OSPOD, z Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy, nebo z SKPV Prahy 3. Cílem setkání bylo seznámit odbornou veřejnost s otázkou posuzování věrohodnosti. Profesionálové z praxe svými příspěvky představili proces posuzování věrohodnosti z různých uhlů pohledu a vypíchli možné benefity i rizika. Doufáme, že se podařilo vytvořit komplexní obraz celého procesu a společně diskutovat nad případy, které znáte z praxe. Děkujeme účastníkům, účastnicím i všem prezentujícím.

17. 5. 2018 - "Klíčová témata domácího násilí"

 

V květnu jsme organizvali další interdisciplinární setkání. Cílem bylo znovu si připomenout mechanismy domácího násilí, základní principy práce s ohroženými osobami (chování oběti, první kontakt s obětí, výslechy atd.), předsudky pojící se s domácím násilím a důležitost mezioborové spolupráce. Společně s dalšími odborníky z oblasti jsme diskutovali naše zkušenosti a rozebírali související kazuistiky.

Opět děkujeme všem, kteří se zůčastnili a těšíme se zase příště.

27. 2. 2018 - "Témata, o kterých je důležité mluvit"

 

27. února proběhla konference Intervenčního centra zaměřená na několik kontroverzních, avšak zcela zásadních témat - na muže oběti a ženy násilnice, dítě jako zbraň ve sporu rodičů, a na zneužívání obvinění z domácího násilí při rozvodových sporech. Završením konference bylo představení zbrusu nového dokumentu o mužských obětech domácího násilí. Více o konferenci zde.

 

1. 2. 2018 - Seminář o domácím násilí v přestupkovém zákoně

První únorový den jsme uspořádali v Informačním centru OSN seminář pro odborníky věnovaný problematice domácího násilí v přestupkovém zákoně. Dopoledne patřilo specialistovi na toto téma panu Janu Potměšilovi, odpoledne svoji práci prezentovaly organizace, které pracují s původci domácího násilí.

 

31. 1. 2018 - Přednáška o domácím násilí pro veřejnost

 

V rámci kampaně proběhla v Městské knihovně v Korunní přednáška o domácím násilí pro nejširší večejnost. S psychology a právničkou Intervenčního centra hosté diskutovali o příčinách a formách DN, varovných signálech v počátcích nezdravého vztahu, možnostech řešení a mnohém dalším. Všem děkujeme za účast i podnětné dotazy.

 

30. 12. 2017 - Kampaň Intervenčního centra v reportáži TV Prima

 

Jsme rádi, že se naše kampaň dostala do hlavního večerního zpravodajství. O domácím násilí je nezbytné mluvit, abychom prolomili mýty, které o něm panují, a abychom dodali odvahu těm, kteří hledají pomoc. Reportáž můžete shlédnout zde.

 

7. 12. 2017 - Poslední interdisciplinární setkání roku

 

Ve čtvrtek 7.12. jsme měli poslední, rekapitulační setkání interdisciplinárního týmu pro rok 2017. Krom bilancování a sdílení zkušeností jsme také ocenili vybraná místní oddělení Policie České republiky za jejich přínos a snahu v boji proti domácímu násilí. Svou účastí nás poctil i pan radní Daniel Hodek, který ceny za výjimečnou spolupráci předával. Děkujeme kolegům i z jiných organizací za všechno, co se v roce 2017 povedlo!

7. 12. 2017 - Vánoční tvořivá dílna

 

Poslední interdisciplinární setkání roku bylo již tradičně rekapitulační a bilanční. Krom bilancování a sdílení zkušeností jsme také ocenili vybraná místní oddělení Policie České republiky za jejich přínos a snahu v boji proti domácímu násilí. Svou účastí nás poctil i pan radní Daniel Hodek, který ceny za výjimečnou spolupráci předával. Děkujeme kolegům i z jiných organizací za všechno, co se v roce 2017 povedlo!

28. 11. 2017 - Vánoční tvořivá dílna

 

Děkujeme všem účastnicím za krásnou tvořivou dílnu, tentokrát ve svátečním duchu. Atmosféra byla uvolněná a přátelská, a věnce vynikaly rozmanitostí a krásou. Krásné svátky všem a těšíme se na příště.

27. 11. 2017 - Kampaň proti domácímu násilí zahájena

 

Dnes jsme oficiálně spustili kampaň "Má mě rád(a), nemá mě rád(a). Našim cílem je dodat odvahu ženám a mužům vystaveným domácímu násilí, aby našli odvahu svou situaci řešit. Třeba i ve spolupráci s Intervenčním centrem. Více zde.

9. 11. 2017 - Pořad o domácím násilí páchaném na mužích na radiu Wave

 

Poněkud tabuizovanému, a zároveň velmi závažnému tématu násilí páchaného na mužích se v pořadu radia Wave věnovali psychologové Zuzana Chomová a Oleg Šuk. Přečíst či poslechnout lze zde.

 

1. 11. 2017 - Vyšel nový newsletter CSSP věnovaný Intervenčnímu centru

 

V newsletteru si můžete přečíst o našich službách, problematice domácího násil, a jak ho řešit. Odkaz na online verzi zde.

 

17. 10. 2017 - Proběhla tvořivá dílna s dýněmi

 

Děkujeme za příjemnou tvořivou dílnu, kde jsme společně s našimi klientkami vytvořili dýně, které těď hlídají naše vchodové dveře. Těšíme se zase příště.

12. 10. 2017 - Proběhlo Interdisciplinární setkání na téma „Domácí násilí v přestupkovém řízení“

Cílem setkání bylo nahlédnout na problematiku domácího násilí v kontextu zákona č. 250/2016 Sb., o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich. Spolu s přizvanými odborníky jsme hovořili o možnostech, které nový zákon přináší, a to zejména v oblasti ochranných opatření.

5. 10. 2017 - Den otevřených dveří v Intervenčním centrum

Děkujeme všem návštěvníkům ze spřátelených organizací, policie, sociálních odborů a magistrátu za krásné dopoledne, které jsme věnovali bližšímu seznámení s chodem Intervenčního centra, výměně zkušeností a sdílení těžkostí, které naší práci provází.

 

1. 10. 2017 - Podzimní setkání s dýněmi

Vřele zveme klientky Intervenčního centra na setkání tvořivé dílny 17.10. v 17 hod. Tentokrát budeme dlabat a krášlit dýně. Přihlášky na mailu lada.polakova@csspraha.cz

8. 6. 2017 - Setkání interdisciplinárního týmu na téma "Žena jako původkyně domácího násilí"

 

Na posledním setkání interdisciplinárního týmu se nám podařilo oslovit velmi komplikované a závažné téma násilí páchaného ženami na partnerech, rodičích nebo dětech. Děkujeme našim hostům, Mgr. Pokorné z ženské věznice ve Světlé nad Sázavou a Mgr. Wackermannové z SOS Diakonie za neobyčejně podnětné příspěvky, i účastníkům za velmi zajímavou a plodnou diskuzi a postřehy z praxe.

 

7. 6. 2017 - Školení o domácím násilí pro psychology a interventy Hasičského záchranného sboru

 

Setkání proběhlo ve velmi přátelské pracovní atmosféře, s účastníky jsme mluvili o domácím násilí, možnostech jeho řešení a službách Intervenčního centra.

 

9. 6. 2017 - Tvořivá dílna ve znamení barevných fantazií

 

Na dalším neformálním setkání klientek centra při kávě a tvoření jsme se pustily do barvení textilií. Vyráběly jsme originální trička, polštářky i tašky. Popustily jsme uzdu fantazii a dílo se vydařilo.

 

26. 4. 2017 - Ukončení první tréninkové a sebezkušenostní skupiny pro zvládání hněvu.

S velkým dojetím jsme ukončili naší první skupinu pro zvládání hněvu. Společně s účastníky jsme absolvovali 12 intenzivních setkání, které přinesly množství zajímavých poznatků i hlubokých zážitků. Nejen díky odhodlání našich klientů jsme se rozhodli změnit podobu skupiny z krátkodobého uzavřeného cyklu na dlouhodobý polootevřený formát, který umožňuje prohloubit znalost sebe sama, a zároveň je otevřen dalším zájemcům. Nové účastníky přijímáme od podzimu 2017, hlásit se můžete již nyní. Více informací o nové podobě skupiny a možnostech, jak se přihlásit najdete ZDE.

 

28. 3. 2017 - Předvelikonoční tvořivá dílna

Poslední březnové úterý patřilo první tvořivé dílně tohoto roku.V jarní a přátelské atmosféře jsme s našimi klientkami a jejich dětmi vyráběli velikonoční věnce.

16. 3. 2017 -  První interdisciplinární setkání na téma "A kdo pomůže mě?"

 

V březnu jsme pod záštitou radního Daniela Hodka uskutečnili první letošní setkání Interdisciplinárních týmů. Tématem byla práce s dítětem v kontextu domácího násilí. V plně obsazeném Velkém radničním klubu přednášeli a diskutovali odborníci z neziskových organizací, justice, policie a sociálních odborů.

27. 2. 2017 - Intervenční centrum v časopise Pražský senior.​

Únorové číslo časopisu Pražský senior reaguje na alarmující nárůst násilí páchaného na seniorech a představuje služby Intervenčního centra, které jsou určené nejen obětem partnerského, ale i mezigeneračního násilí. Článek si můžete přečíst ZDE.

15. 2. 2017 - Natáčení spotu pro TV Barrandov

V krátkém reportážním spotu promluvil o možnostech řešení domácího násilí ředitel Centra sociálních služeb Praha Mgr. Tomáš Ján MBA., vedoucí Intervenčního centra Mgr. Zuzana Chomová, sociální pracovník Zdeněk Chalupa Dis., a anonymně klient.

1. 2. 2017 - Intervenční centrum slaví 10 let!

Už 10 let pomáháme ženám a mužům, kteří jsou vystaveni domácímu násilí, a těm, kteří chtějí ovládnout svůj hněv. A jsme odhodlaní usilovat společně s Vámi o život bez násilí i nadále. 

25. 1. 2017 - Otevíráme první běh tréninkové skupiny na zvládání hněvu

První běh skupiny pro muže, kteří chtějí ovládnout své emoce a chování byl úspěšně zahájen v druhém lednovém týdnu. Další běh otevíráme v září. Hlásit se můžete již nyní! Více o skupině ZDE.

8. 12. 2016 - Setkání interdisciplinární týmu na téma bilancování 

Přes počínající předvánoční shon překvapilo setkání hojnou účastí a aktivním zapojením. Hodnotil se uplynulý rok a rozebíraly příklady dobré praxe. Byly oceněny místní oddělení policie za příkladnou práci na poli boje proti domácímu násilí. 

5. a 6. 12. 2016 - Školení o domácím násilí pro Centrum sociálních služeb Praha

Dvoudenní intenzivní školení o problematice domácího násilí. První den přednášeli Mgr. Zuzana Chomová a Ladislava Poláková Dis. o podstatě domácího násilí, jeho druzích, příčinách a pomoci osobám ohroženým DN. Druhý den se účastníci s Mgr. Naďou Soukupovou a Mgr. Olegem Šukem zaměřili na komunikaci s násilnou osobou a terapii násilného chování.  

30. 11. 2016 - Seminář "Krizové situace a jak je zvládat" pro Probační a mediační službu

Psychologové programu Viola vedli seminář pro pražské středisko PMS zaměřený na zvládání krizových situacích v kontaktu s násilnými osobami, počínaje širší prevencí, přes rozpoznávání hrozícího nebezpečí, až po samotné chování v kritických chvílích.  

4. 10. 2016 - Den otevřených dveří

Na začátku října proběhl v Intervenčním centru den otevřených dveří. Návštěvníci z řad veřejnosti i odborníků se mohli seznámit s posláním Intervenčního centra, jeho službami i týmem.

15. 9. 2016 - Setkání interdisciplinárního týmu představující e-learningovou aplikaci o DN

Zářijové setkání bylo věnované představení e-learningové aplikace o domácím násilí připravené Asociací pracovníků Intervenčních center (APIC). Aplikace je určena odborníkům přicházejícím ve své praxi do kontaktu s domácím násilím, zejména v prostředí justice.

12.-13. 9. a 26.-27. 9. 2016 - Seminář o domácím násilí pro Probační a mediační službu 

V září se uskutečnily dva cykly semináře o domácím násilí pro pracovníky PMS z celé republiky. První den byl věnován podstatě domácího násilí, jeho druhům, příčinám a pomoci osobám ohroženým DN. Druhý den byl zaměřen na komunikaci s násilnou osobou a terapii násilného chování.  

19. 6. 2016 - Setkání interdisciplinárního týmu na téma komunikace s ohroženou a násilnou osobou

 

Setkání bylo věnované sdílení zkušeností, užitečných postupů a typů z praxe, rozboru konkrétních situací a jejich možným řešením.

28.-29. 5. 2016 - Mezi ploty

Zaměstnanci Intervenčního centra se zúčastnili vzdělávací části festivalu Mezi ploty v bohnické psychiatrické léčebně. S návštěvníky mluvili o tom, jak rozpoznat, že ve vztahu hrozí násilí, jak vystoupit z bludného kruhu násilného vztahu, jak se vyrovnat s následky prožitého násilí, ale také jak zvládat svůj  vlastní hněv a agresi.

27. 4. 2016 - Kulatý stůl o práci s násilnou osobou, Theia, České Budějovice

Intervenční centrum představilo terapeutický program Viola pro osoby dopouštějící se násilí v blízkých vztazích a své zkušenosti z práce s násilnými osobami, které se věnuje od roku 2007.  

18. 2. 2016 - Setkání interdisciplinárního týmu na téma mezigenerační násilí

Mezigenerační násilí bylo rozebráno z pohledu právníka, sociálního pracovníka, psychologa. Účastníci sdíleli své zkušenosti a příklady dobré praxe.